Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

akıllı saatlerin faydaları

Zaman insanlar için çok önemli. Ancak şunu da kabul etmek gerekir ki kol saatlerinin kullanımı, saatin artık her teknolojik cihazın bir parçası olmasından dolayı kullanımı oldukça azaldı. Örneğin yeni aldığınız bir cep telefonunu, bir tabletin, bir bilgisayarın hatta arabanın bile kendisine ait bir saati mevcut. Bu sebepten dolayı kol saati kullananlar geçtiğimiz 10 yıl boyunca bunu biraz da aksesuar olarak taktılar.

Ancak Smart Watch yani akıllı saat olarak adlandırılan saatlerin piyasaya çıkmasıyla insanlar tekrar kol saati kullanmaya başladılar. Bu akıllı saatler en az bir cep telefonu kadar kullanışlıydı. Bir kere, sürekli olarak kolunuzdaydı. Buna karşın cep telefonları her zaman erişebilecek bir mesafede olmayabiliyordu. Özellikle araç kullanırken telefon çaldığında telefona uzanıp kimin aradığına bakmak tehlike yaratıyordu. Akıllı saatler sayesinde telefonunuzla sürekli olarak bluetooth bağlantısı ile bağlı olan saatiniz, telefonunuz çaldığı anda titreşim ile size telefonun çaldığını bildirdiği gibi ekranda da aynı cep telefonu ekranında olduğu gibi kimin aradığı görünüyor. Hatta kulağınızda bir bluetooth kulaklık takılıysa saatiniz üzerinde tek bir dokunmayla telefonu açıp görüşmenizi yapıyorsunuz.

Cep Telefonu ile Entegre
Yukardaki örnekten de anlaşıldığı üzere akıllı saatleri kullanmak için onu cep telefonunuzla eşleştirmeniz gerekiyor. Telefonunuz olmadan saatiniz pek bir işe yaramıyor. Bir başka değişle sadece eski usul bir saat olarak kullanabiliyorsunuz. Aynı cep telefonlarında olduğu gibi akıllı saatler üzerinde kullanabileceğiniz birbirinden farklı uygulamalar. Örneğin yürüyüş yapanlar için geliştirilmiş ve ne kadar mesafe yürüdüğünüzü ve kaç kaloriyi yaktığınızı hesaplayan uygulamalardan tutun da size spor konusunda eşlik eden uygulamalara kadar pek çok uygulamayı akıllı saatinizle birlikte kullanabilirsiniz.

Akıllı saatlerin ekranının bir cep telefonuna göre nispeten ufak olmasından dolayı telefonda kullandığınız Whatsapp ya da Facebook Messenger gibi uyguları akıllı saat üzerinden sadece gelen mesajları okuyarak kullanabiliyorsunuz. Mesajlara yanıt verebilmek için yine telefonunuzu kullanmanız gerekiyor. Bununla birlikte aynı şey SMS mesajları için de aynı. Ancak bu uygulamalarda eğer “seni arayacağım”, “şu anda meşgulüm”, ”toplantıdayım” gibi hızlı cevap seçeneklerini önceden ayarladıysanız bunları da kullanabiliyorsunuz.