Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

asgari ücret

Kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için belirlenmiş çalışma standartlarına uygun ücrete verilen isim asgari ücrettir. Asgari ücret ülkemizde bir ailenin geçimini sürdürebilmesi için yeterli olmasa da pek çok kişi bu ücret ile ailesine bakmak zorunda.

Asgari Ücret Ne Kadar ?
Asgari ücret 2019 yılının gelmesi ile birlikte zam gördü ve 1.800 TL den 2.020 TL ye çıkarıldı. Asgari ücrete gelen bu zamda herhangi bir kesinti ücretinin de olmayacağı duyuruldu. Buna rağmen günümüz şartları için bu fiyat bir ailenin geçinmesi için yeterli değildir. Hatta bu ücret açlık sınırının altında kalmaktadır. Bununla birlikte asgari ücrette herhangi bir şekilde istenilen artış yapılmamakta. Bu gidişle ülkemizdeki ölümlerin çoğu artık açlıktan olacak ya da insanların psikolojik olarak çöküntüye girmesinden.

Asgari ücret alan bir kişi bütün gün boyunca bir çay ve bir simit yemeli ki ülkemiz şartlarında hayatta kalabilsin. Asgari ücretin bu kadar düşük olmasına rağmen üstün bir performans göstererek halkımız hala dimdik olmasa da beli bükük bir şekilde ayakta durmayı başarıyor. Sonuç olarak öldürmeyen acı güçlendirirmiş politikası izleyen sayın yüksek merciler, hala bu ücreti istenilen şekilde düzenlemeye gitmiyorlar. Özellikle bu maddi yetersizlikten dolayı kişilerin kredi kartlarına ve bankalara yönelmesi ile birlikte artık ülkemizde borcu olmayan bir tek insan bile kalmadı, yeni doğmuş bebekleri saymazsak tabiki.

Asgari, en düşük ödenmesi gereken ücrettir. Türkiye'nin bir çok iş yerinde insanlar asgari ücret ile çalışmaktadır. Şuan ki asgari ücret tutarları, açlık seviyesi altına düştüğünü iddia edenler bulunmaktadır. Bazen bende sormaktayım, tek asgari ücret ile aileye nasıl bakıyorsunuz, nasıl geçiniyorsunuz gerçekten merak ediyorum ?