Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 4 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

çek

Ticaret ile uğraşanların yakinen bildiği ve kullandığı çekler, vadeli alış veriş imkanı sunan, bankalar tarafından basılan, onlu ya da yirmi beş yapraklık bir koçandan oluşan bir alış veriş aracıdır. Çekler yeni yasa ile banka tarafından “hamiline yazılarak” basılmışsa, o çeki taşıyan kişi vadesi geldiğinde –veya gelmediğinde- bankaya giderek çekte yazılı tutarı tahsil edebilir. Çeki veren tacirin banka hesabında yeteri kadar para varsa, çek zamanından önce de alınabilir. Ancak bu durum büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Ödeme düzenini alt üst etmektedir. Bunu önlemenin yolu da çek üzerine “ vadesi muteberdir” şeklinde bir not düşmektir. Eğer vadesinden önce tahsil edilmek istenen çekin karşılığı hesapta yoksa, çek tahsil edilmesi için vadesi beklenmek zorundadır. Eski çek defterlerinde kişi adı yerine “ Hamiline” yazılarak çek, çekin dönüp dolaştığı son kişi tarafından tahsil edilebiliyordu. Ancak günümüzde “hamiline” ibaresi bankalar tarafından basılmaktadır.

Kimler Çek Kullanır?
Bankalarda hesabı olan, güvenilir, kredi notu yüksek ve düzenli ödemelerini yapan, uzun yıllardır banka ile çalışan irili ufaklı ticarethane işletenler, istedikleri vadelerde ve tutarlarda genellikle toptan ürün almak için en pratik ödeme aracı olarak çek kullanırlar. Çekin tutarını belirlemek, vadesini kararlaştırmak ürünü alan ve satan kişi arasındaki anlaşma sonucu belirlenir. Çek için anlaşma çerçevesinde dilediğiniz tarihi atabilirsiniz. Böylece ödemelerinizi programlayabilirsiniz. Vadesi gelen çekin karşılığındaki tutarı bir gün öncesinden bankaya yatırmak en emin yoldur. Bazı esnaflar çekin üzerindeki tarihte mesai saatinin bitimine yakın bir saatte çek tutarı karşılığını bankaya yatırırlar.

Çekin Vadesi Gelmeden Bozdurmak
Çekin vadesi gelmeden de çek bozdurmak mümkündür, faktöring kuruluşlar çeki araştırır, ticari bir ilişkiye dayanıp dayanmadığını araştırır, bu alış verişte kullanılan faturaları ve hamili kişinin kimlik fotokopisini alırlar. Gerekli incelemeler yapıldıktan ve banka ile görüşüldükten sonra, çekin tutarını komisyon karşılığında öderler. Faktöring firmalar ve kuyumcular da çeki vadesinden önce bozdurabilirler.

Çek Kabul Etmeden Önce Dikkat Edilecek Noktalar
Eksik yazılmış bir çek, size sorun çıkaracaktır. Yanlış yazılmış bir çek de tahsilat aşamasında problemlere yol açacaktır. Bu nedenle keşide tarihinin gün ay yıl olarak düzgün yazıldığını kontrol etmek, çek tutarının rakamla ve yazı ile doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmek, çeki veren kişini