Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

dmc delorean arabası

DMC DeLorean adı pek çok kişi için ilk anda bir şey ifade etmeyecektir. Ancak bu aracın ünlü Geleceğe Dönüş film serisinde kullanılan araç olduğunu söylersek kesinlikle herkesin gözlerinin önünde aracın şekli canlanacaktır. Elbette filmde kullanılan araç biraz modifiye edilmiş olsa da spor görüntüsünden ve ruhundan hiçbir şey kaybetmeden izleyiciyi büyülemeyi başarıyor.

Dönemin ünlü iş adamı John DeLorean daha önce yapılmamış güzel bir spor araba yapmak için kolları sıvar. Ancak bu aracın biraz farklı olmasını ister. Çok çeşitli mühendislerden değişik fikirler gelir. Bu fikirlerden bir tanesi John DeLorean’in ilgisini çeker. Araç tamamen paslanmaz çelikten üretilecek ve bu yüzden de eskimeden yıllara meydan okuyacak bir araç olacaktır. Bununla birlikte aracın motoru arkada ve kapıları da yukarı doğru açılacaktır. Bu heyecan verici planlar eşliğinde John DeLorean bu aracı üretmek için DeLorean Motor Company’i kurar.

Uyanık bir iş adamı olan DeLorean, yeni aracın üretim maliyetlerini belirli bir seviyenin altında tutmanın yollarını aramaya başlar. İlk bulduğu yol ise gerçekten akıllıcadır. Aracı çok düşük işçilik maliyetlerinde üretmek için Kuzey İrlanda’da bulunan bir firma ile anlaşır. 80’lerin başında Avrupa’da en ucuza işçi çalıştıran fabrikalar Kuzey İrlanda’da bulunmaktaydı. Araç için çeşitli prototipler üretilir. Ancak aracın paslanmaz çelikten yapılacak olması ağırlığının dört buçuk ton olması demekti. Buna rağmen paslanmaz çelik konusunda ısrar edildi. Bu noktadan sonrada işin içine kullanılacak motorun gücü girdi. Çünkü bu ağırlıktaki bir arabayı hareket ettirmek için ciddi bir motor gücüne ihtiyaç vardı. Sırasıyla Citroen ve ardında Renault motorları araca monte edildi. Ancak bu iki motor da düşük kalıyordu. Bu yüzden Peugeot, Citroen ve Renault bu araç için ortaklaşa bir motor ürettiler.

Kuzey İrlanda’da 1981 yılının hemen başında seri üretime geçildi. Aynı anda Amerika’da da aracın satışı için bayilikler verilmiş ve insanlar aracı sadece prototipini görerek satın almak için sipariş vermeye başlamışlardı bile. Kısa zamanda 4000 adet araç sipariş edildi. Fabrikadan araçlar teker teker çıkmaya başladığında John DeLorean ise yavaş yavaş zaferini kutlamaya başlıyordu. Ancak DeLorean markası için iyi başlayan hikâye bir anda tersine döndü. İş adamı John DeLorean uyuşturucu kaçakçılığı yüzünden apar topar hapse atıldı ve tüm malvarlığına Amerikan hükümeti tarafından el konuldu.