Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

hovercraft

Hovercraft, en basit tabiriyle hem denizde hem de karada giden bir ulaşım aracıdır. Bu araç durgun ve hareketli ortamda bütün ağırlığı hava yastığına veren bir sistemden oluşmaktadır. Genellikle yüksek hız yapabilmek için hafif bir şekilde üretilmiştir. İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde Hovercraft ile yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Hovercraft Çeşitleri
İki çeşit Hovercraft modeli vardır Air Cushion Vehicle ve Captured Air Bubble Vehicle. İlk olarak bu sistem ters duran bir kayığın içine hava doldurularak hareket ettirilebileceği iddiası üzerinden ortaya çıkmıştır. Bu iddia sonucunda başarılı bir deniz aracı olan Hovercraftlar oluşturulmuştur.

Hovercraft Kullanım Yerleri
Özellikle Fransa ve İngiltere arasında çok fazla kullanılan bir araçtır. 90 ila 140 km seyir hızına sahiptir. Sadece yolcu taşımak için değil askeri amaçlarla da çok fazla kullanılmaktadır. Körfez Savaşında aktif olarak bu araçlar kullanılmıştır.

Limansız Deniz Aracı Mı Olur?
Bu aracın hiçbir şekilde bir limana ihtiyacı olmayışı da kullanımında büyük kolaylık sağlamaktadır. Sürtünmenin az olmasından dolayı da yakıt tüketimi az olacağı için, hızı da yüksektir ve oldukça tasarruflu bir deniz aracıdır.

65 Araç Taşıma Kapasitesi
Günümüzde üretilen devasa Hovercraft modelleri bulunmaktadır. Bu modeller 450 kişi taşıma kapasitesine sahiptir ve 65 aracı da aynı anda taşıyabilir. Bu yüzden de genellikle taşımacılık için daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle ülkeler arası ulaşımı sağlamak için çok fazla tercih edilmektedir.