Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

işsizlik maaşı

İşsizlik maaş, kişilerin işveren tarafından haksız yere işten olması durumunda verilen bir maaştır. Bunun için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Eğer kişi bu şartlar için uygun ise işsizlik maaşı alabilmektedir. İşsizlik maaşı alabilmek için kişilerin işten ayrılmadan önce 120 gün boyunca prim ödemiş olmaları gerkemektedir. Aynı zamanda 3 yıl boyunca en az 600 günlük işsizlik sigorta primlerinin yatırılmış olması da diğer şartlardan biridir.

İşsizlik Maaşı İçin İŞKUR
Kişilerin işsizlik maaşı alabilmeleri için İŞKUR’a başvurmaları gerekmekte. İŞKUR kişiye işsiz kaldığı süre boyunca işsizlik maaşı ödeyecektir, fakat kişinin işsiz kalma süreci boyunca İŞKUR’un o kişi için bulduğu işlerden birine gitmesi zorunluluğu vardır. İşi olmayan kişiler kendilerine uygun işi bulabilmek için de İŞKUR’a başvurmaktadır. Bunun için İŞKUR’un resmî sitesi üzerinden rahatlıkla online başvuruda bulunmak mümkün.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik maaşı kişilerin 4 aylık ortalama olarak brüt maaşlarına bakılarak hesaplanmaktadır. Kişilere bu süreçteki kazancının ’ı kadar işsizlik maaşı ödenmektedir. Aynı zamanda bu brüt ücret asgari ücretin ’ini aşmayacak şekilde olmak zorundadır. Bu işsizlik maaşı 711 TL ile 1.422 TL arasında farklılık gösterecektir.

İŞKUR’a Başvuru Süreci
Kişiler işsizlik maaşı için İŞKUR’a başvurduklarında 30 günlük kritik süreyi geçirmemeleri gerekmektedir. Aksi halde kişiler işsizlik maaşı alamayacaklardır. Bu yüzden mutlaka işten ayrılış sürenize göre İŞKUR’a başvurularınızı gerçekleştirmelisiniz. Online olarak İŞKUR’a başvuru yapabilirsiniz.

Önceki yıllara göre alınması zor olan ve birçok şartla verilen işsizlerin ümidi olan paradır.