Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 6 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

kredi notu koruma ve notu yükseltme yolları

Kredi notu, sizin bankaların gözündeki itibarınızdır, özetle yaptığınız ve yapacağınız tüm finansal işlemlerde, alacağınız kredilerde, kredilerin faiz oranlarının belirlenmesinde kredi notu en belirgin referansınızdır. Finansal anlamda iyi bir alış veriş geçmişi olanlar, ödemelerini hiç aksatmadan yapan müşteriler, bankaların aradığı müşterilerdir. Bu müşterilere tüm bankalar kredi vermek ister. Bu nedenle herkesin kredi notunu bireysel olarak yükseltmesi ve bu seviyede koruması gerekir.

Kredi Notu Koruma Nasıl Yapılır?
Basitçe yaptığınız tüm kredi kart alışverişlerinizde, hesap ekstresinin yönergelerine sadık kalmanız gerekir. Ödeme gününden önce borcu yatırmış olmanız, bankanızın gözünden kaçmayacaktır. Hiçbir ödemenizi geciktirmemeniz kredi notunuzu korumak ve yükseltmek için ilk şarttır. Üstelik bankalar, kredi notunu yükselten müşterilerine ayrıcalıklı davranarak, kredilerde düşük faizli bireye özel programları da sunmaktadır. Demek ki kredi kartı notunu korumak için bol bol kredi kartı kullanmak ve asla ödemeyi geciktirmemek gerekir. Mümkünse bankanızla görüşerek, tüm rutin aidatlarınızı otomatik ödeme talimatlarına bağlayın. Sık sık bankanıza başvurarak, kredi kart limitlerinizi yükseltmek için başvuruda bulunun. Bankalar size borç veren, finansal sorunlarınıza çözüm ortağı olan ve bu hizmet karşılığında sizden para kazanan kuruluşlardır. Bu açıdan empati yaparak, borç –kredi verdiğiniz kimselerin güvenilir insanlar olmalarını istemek en doğal hakkınız olduğu gibi, bankalar için de bu beklenti son derece doğaldır.

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?
Bankalar, size dilediğiniz kadar krediyi vermek ister. Ama bunun için müşteriye güvenmek zorundadırlar. Kredi notunu yüksek tutan, ödemelerinde titiz davranan, bol bol kredi kartı harcaması yapan müşteriler, sabit gelirli memurlar, işçiler ve emekliler, düzgün bir geliri olan esnaflar, zanaatkarlar, kobiler bankaların en gözde müşterileridir. Bireysel olarak size ayrılan kredi limitinin 1/3 kadarını kullanmak ve daha fazlasına dokunmamak puanınıza iyi yönde yansır. Örnek vermek gerekirse, 15.000 TL kredi limitiniz varsa, 5.000 TL kullanın. Bu alışkanlık kredi notunu yükseltir. Sık sık limit arttırmak için bankanızın müşteri temsilcileri ile görüşün.

Güvenilir Müşteri Profili
Aylık geliri 30.000 TL olduğu halde, düşük tutardaki bir kredi kartı taksitini ödemeyi unutan bir müşteri, ne kadar güvenilir olursa olsun, bankanın bakış açısı ile güvenilirliği sorgulanabilir hale gelebilir. Aylık kira vs geli