Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

kripto para

Kripto Para Nedir?
Son yıllarda hemen hemen hepimizin adını sıkça duymuş olduğu kripto para birimleri, popülerliğiyle birlikte hakkındaki bilinmeyenleride istikrarlı bir şekilde koruyor. Kimimizin bir arkadaş, kimimizin internet veya haber programları vasıtasıyla haberi olduğu kripto paralar, neymiş ne değilmiş gelin hep beraber inceleyelim.

Kripto paralar, fiziksel bir karşılığı olmayan, kriptoloji yöntemiyle birlikte hem kendileri hem de ticaretleri güvenli hale getirilmiş dijital para birimleridir. Fiziksel para birimlerinden en büyük farkları ise tabii ki de fiziksel bir karşılıklarının olmaması, hem kendilerinin hem de ticaretlerinin tamamen sanal olmasıdır. Son zamanlarda çoğu ülke kendi milli kripto para birimlerini yaratmak ve üretmek için çaba sarfetse de, kripto paraları fiziksel para birimlerinden ayıran bir diğer temel özellikleri, kesinlikle bir hükümet veya merkezi bir kurum tarafından yönetilmiyor olmalarıdır. Bu da kripto paraları merkezileştirilmemiş para birimi haline getirmektedir. Bu özellikleri kimi insanların kafasında soru işareti oluştursa da kripto para birimlerinin fiziksel para birimlerinden daha güvenli oldukları çoğu otorite tarafından kabul edilmiş bir gerçektir.

Kripto Para Birimlerinin Tarihi
Kripto para nedir sorusunu cevapladıktan sonra isterseniz biraz da kripto para birimlerinin tarihinden bahsedelim. Bitcoin efsanesini sanırım duymayanımız kalmamıştır. Bitcoin, ne kadar ilk kripto para birimi olarak görülse de aslında gerçek öyle değildir. Geçmişte Beenz, DigiCash gibi birçok kripto para sistemleri geliştirilmeye çalışılmış, çeşitli nedenlerden dolayı neredeyse hepsi tarihin tozlu raflarına gömülmüştür. Bitcoin’i ise bu başarısız girişimlerden sonra en başarılı ve popüler olmuş kripto para birimi olarak görmek daha doğru olacaktır.

Uzun yıllar Satoshi Nakomoto önderliğinde geliştirilmiş olan ve 2009 yılında global olarak bütün dünyayla paylaşılan Bitcoin, çıktığı ilk günden bu yana en çok işlem hacmi olan ve rağbet gören kripto para birimidir. Öyle ki günümüzde Avrupa’da Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden bankalar, internet siteleri ve hatta mağazalar bulunmaktadır.

Kripto Para Birimlerinin Gelişimi
Bitcoin’in başarısından sonra birçok uzman programcı ve özel şirket kendi kripto para birimlerini geliştirip bu devasa pazardan kâr edinebilmek için çaba sarfetmiştir. Biraz ironik gelebilir fakat kripto para birimlerinin gelişimindeki en büyük pay, popülerliği sayesinde rakiplerini ortaya çıkarmış olan Bitcoin’in