cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

12 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
 • nato

  NATO askeri bir örgüttür ve ülkemiz bu örgüte 1952 yılında üye olmuştur. Kuzey Atlantik Paktı’nın kısaltılmış şekli olan NATO dünyaya barışı getirmek için kurulmuş bir örgüt olsa da amacına uygun hizmet edip etmediği tartışılır.

  Ortak Savunma Birliği
  NATO için ortak savunma birliği demek de mümkündür. Bir başka değişle NATO’ya üye bir ülke iseniz size savaş açıldığında diğer üyelerde yanınızda olmak zorundadır.

  NATO’nun Rol Oynadığı Savaşlar
  NATO dünyadaki pek çok savaşa el atmış bir birliktir. 1990 yılında Kuzey Irak operasyonu, Bosna Hersek savaşı, Kosova Savaşı, Afganistan Savaşı, 2004 yılında Irak ordusunun eğitim görevi, Aden Körfezi’nde korsanlara karşı mücadelede ve Libya müdahalesinde yer alan NATO bu savaşlarda tarafsız olarak barış için bulunsa da genel anlamda bu olayların çok da içine girmemiştir.

  NATO Ülkeleri Hangileridir?
  NATO 28 adet ülkeden oluşan bir birliktir. Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, Birleşik Krallık, ABD, Yunanistan, Türkiye, Almanya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ NATO’ya üye ülkelerdir. Bu örgüt, 12 ülkenin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Yani ne kadar ülke bu örgüte üye olursa olsun bu 12 ülkenin isteklerine göre hareket eden bir toplumdur.

  NATO; konsey, sekretarya ve askeri komiteden meydana gelmektedir. 4 adette komutanlıktan oluşmaktadır. Bu komutanlıklar Avrupa Yüksek Komutanlığı, Atlantik Yüksek Komutanlığı, Manş Komitesi Komutanlığı ve Amerika Kanada Bölgesi Komutanlığıdır.
  esensozluk esensozluk esensozluk