Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

6 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

online alışveriş ne kadar güvenli

Çok özel sebepler olmadıkça günümüzde insanlar online alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Elbette ki online alışveriş çok büyük avantajlar sağlamakta. Ancak online alışveriş yapan herkesin başına en az bir defa kötü bir şey gelmiştir.

Online alışveriş yaparken, alışverişin yapıldığı firmanın hangisi olduğu son derece önemli. Bazı büyük firmalar bu işe gerçekten önemli bir yatırım yapmış durumdalar. Bu sayede de müşterilerini mağdur etmeden alışverişi gerçekleştirmeyi amaçlıyorlar. Bu sebeple büyük markaların internet sitelerinden yapılan alışverişler genellikle sıkıntısız olmakta.

Ancak iş ikinci el satışı yapan ve kişilerin kullanıp satmak istedikleri ürünleri sattıkları internet sitelerine gelince olayın rengi biraz değişmekte. Burada satılan ürünlerin kullanılmış ürünler olması alıcının beklentilerini karşılama açısından yetersiz kalabilir. Ancak burada iş alıcıya düşüyor. Ürünü almadan önce satıcı ile bağlantı kurup en ufak detayları öğrenmek gerekmekte.

İkinci el online alışveriş sitelerinde güvenli alışveriş seçeneği mevcut. Ancak bu seçenek seçildiğinde, site satılan ürünün satış fiyatı üzerinden kendisine komisyon alarak geri kalan parayı satıcıya göndermekte. Bu da satıcı tarafından çok tercih edilen bir durum değil. Bu yüzden satıcı güvenli ticaret yöntemini tercih etmek yerine, ürünü satın almak isteyenlerin doğrudan kendisiyle bağlantı kurmalarını istiyor. Bu yöntem aynı zamanda en çok dolandırıcılığın yaşandığı yöntem.

Alıcı, satıcıyı tanımadan ve ürünü görmeden ürünün parasını satıcını hesabına aktarıyor. Bu noktada ise gönderilen ürün hiç gönderilmiyor ya da gönderilen ürün arızalı olabiliyor. Alıcının kendisini savunabileceği hiçbir durum ortada olmuyor. Online alışveriş sitesi de bu durumda yardımcı olamıyor. Çünkü bu yöntem onlarında onayladığı bir yöntem değil. Bu yüzden online alışverişlerde güvenli alışveriş seçeneğini seçerek, ürün elinize ulaştıktan sonra görüp, deneyip ondan sonra paranın satıcının hesabına geçmesi için onay verebilirsiniz.

İşin ehli e ticaret sitelerinden alışveriş yapmak en mantıklısı… Bir bakmışınız sipariş verdiğiniz ürün yerine başka bir ürün gelmiş. Ararsınız müşteri hizmetlerini ama ancak yok sadece geçmiş olsun demek düşer.