cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

13 + 10 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
  • photoshop

    Adobe firması bundan 20 yıl önce bilgisayarlar grafik tasarımı konusunda çığır açan bir program geliştirdi. Photoshop adı verilen bu program türünde ilk olması bakımından da son derece önem taşıyordu. Programın kabiliyetleri ilk zamanlarda sınırlı olsa da şu anda Photoshop denilince insanların aklına son derece kapsamlı bir program gelmekte.

    Photoshop ülkemizde ilk olarak 2002 – 2003 yılları arasında bilinirlik kazandı. Bunun büyük sebebi ise magazin programlarında ünlülerin kendi fotoğrafları üzerinde para vererek yaptıkları oynamalardı. Bu durum bir anda Photoshop markasını bir hareket fiiline döndürdü. Photoshoplamak ilk o zaman ortaya çıktı.

    Geçen yıllar boyunca Photoshop tam anlamıyla sektörde bir tekel haline geldi. En yakın rakibi olan CorelDraw ise bir grafik işlemci olmaktan vazgeçerek matbaa ve baskı uygulaması tarafına yöneldi. Ancak halihazırda Photoshop ile de temel resim formatları anlamında entegre olarak çalışmaya olanak sağlıyordu. Bugün Photoshop, ev kullanıcılarının yüzden 70’inden fazlasının bilgisayarlarında yüklü durumda. Özellikle web tasarımcılar için sunduğu imkanlar son derece önemli. Kullanışlı arayüzü sayesinde çok kısa bir zamanda programın işleyişini kavramak mümkün.

    Photoshop’un katman tekniği ile çalışması yapılan hataların da zaman kaybetmeden düzeltilebilmesine olanak sağlamakta. İlk olarak Macromedia firmasının bir uygulaması olan Flash, ki daha sonra onu da Adobe satın almıştır, katman tekniği ile çalışmanın ilk kez kullanıldığı yazılımdır. Bu teknik, sonrasında Photoshop tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise hemen hemen tüm grafik işleme programları ve video düzenleme yazılımları katman tekniği ile çalışmaktadırlar.