Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

5 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

tesbih

Türk erkelerinin vazgeçilmez aksesuarı tesbih. Ülkemizde tesbih kullanan erkeklerin biraz daha ağır erkek olarak algılandığı doğrudur. Aslında tesbih kimilerinin düşündüğü kadar kötü bir aksesuar değildir. Strese birebir iyi gelir mesela, tesbih kullanan adam pamuk gibidir. Tüm gün elinde tesbihle stresini atar.

Tesbihin Dinimizdeki Yeri
Tesbih aslında bir aksesuar olarak değil Allah’ın isimlerini zikretmek için kullanılan bir araçtır. Müslümanların kullandığı tesbih günümüzde erkeklerin aksesuarı haline nasıl dönüşmüş halen bu konu ile ilgili yeterli bir bilgi bulunmamakta.

Tesbihten Sanat Eseri Yaratan Türkler
Yine toplum olarak yapacağımızı yapmışız ve tesbihe de el atarak yeni bir sanat akımı oluşturmuşuz. Bu sanatın ilk izleri Türklerle atılmıştır. Tesbihten sanat yapan bir millet düşününki daha neler yapabilir? Tarihte ilk kez tesbih padişah tesbihleri olarak sanat eseri şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Padişahın kullanacağı tesbih tabiki sıradan olamazdı mutlaka işlemeli ve süslemeli olmak zorundaydı. Bu da tesbihin Türk sanatçıların elinde bir sanat eserine dönüşmesine sebep oldu.

Tesbihin Gücü Adına
Yıllar yıllar önce farklı amaçlarla ortaya çıkmış dini bir sembol olan tesbih, günümüzde ise erkek gücünü sembollemektedir. Tesbih nasıl kullanılır denildiğinde bir adet gömleğinin yakası göbeğine kadar açık erkek bulmanız gerekecektir. Tesbih kroluk olarak algılansa da aslında tesbih kullanmak bir sanattır, öyle herkes de tesbih çekemez. Ülkemizde geleneksel tesbih çekme müsabakalarının düzenlenmesi ile ilgili geçmişte çeşitli adımlar atılmıştır.