Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat

vadeli mevduat hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?
Bankacılıkta adını sıkça duyduğumuz vadeli hesap aslında bir mevduat hesabıdır. Vadeli hesaba yatırdığınız parayla bir süre sonra getiri sağlayabilirsiniz. Fakat bu süre boyunca paraya dokunmamanız gerekiyor. Böylelikle bu hesabı yatırım amaçlı kullanabiliyorsunuz. Bankada güvenli bir şekilde tutulan paranın süresi kadar faiz işlemesi de amaçlarından birini ortaya koymaktadır. Faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiği gibi paranızın miktarına göre de değişiklik gösterecektir. Para miktarı arttıkça faiz oranı da artacaktır. Eğer vade süresince paranızı çekme ihtimalini göz önünde bulunduruyorsanız kırık vadeli hesap size daha uygun gelecektir.

Vadeli mevduat hesabının avantajlarından birisi de risksiz oluşudur. Riskten hoşlanmayan bir yatırımcı vadeye koyulan paranın vade bitiminde eline ne kadar para geçeceğini bilmektedir. Belirli bir vade içerisinde paranız değerleniyor ve vade sonunda paranızı çekerek yatırımcı olmanın karşılığını alabiliyorsunuz. Bankaya yatırdığınız parayı vade süresince çekerseniz paranızdan mahrum kalırsınız. Bankaya yatırılan paranın vadesi sonunda anaparayla ve işlenmiş faiziyle beraber çekmek size avantaj sağlamaktadır. Vade sonunda paranızı kısmen veya tamamen çekebilirsiniz. Vadeli hesapta bulunan paralar zaman içerisinde işlenen faizi ile birlikte zaman içerisinde değer kazanır. Yatırdığınız paranın miktarı artıyorken ve vadesi ne kadar uzun sürüyorsa paraya işlenen faiz getiriside o kadar çok olmaktadır.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
Vadeli mevduat hesabı açtırmak istiyorsanız bankaların faiz oranlarını takip etmekte yarar vardır. Bankaların faiz oranlarını inceleyerek, size en iyi getiriyi sağlayacak bankadan vadeli mevduat hesabınızı açtırabilirsiniz. Hangi bankanın faiz oranı daha fazlaysa ve güvenilirlik açısından daha iyiyse o bankada mevduat hesabınızı açtırmak sizin için daha yararlı olacaktır. Karar verilen banka işleminden sonra vadeli mevduat hesabı açmak isteyen birikimli yatırımcılar, öncelikle bankada mevduat hesabı açtırarak daha sonra vadeli mevduat hesabı açılım işlemi gerçekleştirerek hesaplarını kullanmaya başlayabilirler.

18 yaşını tamamlayan tüm bireyler vadeli mevduat hesabı açtırabilir. Bu işlem için bankanın sizden istediği belgelerle şubeye giderek hesap açılış sözleşmesini ve hesap formunu tamamlamanız gerekmektedir. Bu süreçten sonra şube yetkililerine vadeli mevduat hesabına yatıracağınız paranın miktarını ve bu paraya ne kadar süre bağlanacağını